Головата Ольга Вікторівна
Автор:
Вертебролог, лікар невролог м. Київ
Подзорова Алла Вікторівна
Редактор:
Терапевт-вертебролог, лікар лікувальної фізкультури м. Київ
Оновлено: 11.08.2021

Як і де болить сідничний нерв?

Цей нерв утворений волокнами та вважається найдовшим у людському тілі, його діаметр сягає 1-1,5 см, дві гілки нерва проходять від поперекового відділу хребта через крижовий і зачіпають тазостегновий суглоб через сідничні м'язи, спускається по кінцівках, досягаючи стоп. Саме тому больовий синдром зазвичай бере свій початок в поперековій області спини та спускається з однієї з ніг вниз. Зазвичай біль від нерва інвертує тільки в одну з ніг, праву чи ліву. Больовий сплеск може бути різким прострілом або змінюватись в міру затиснення або запалення нерва. Найчастіше супроводжується печінням, поколюванням, онімінням в одній з ніг, мурашками.

Причини

Найбільш поширені причини - це випинання («грижа») диска в нижній частині спини, дегенеративні захворювання диска, стеноз хребтового каналу, зміщення дисків. Диски становити собою шилоподібне структури, які знаходяться між кістками хребта. Якщо зовнішній обід диска рветься, як правило, з-за постійного тиску на нижню частину спини, желеподібний внутрішній матеріал може вийти та затиснути або запалюватися довколишній нерв. Запального процесу так само сприяють переохолодження, запальні інфекційні захворювання, м'язові спазми при яких найбільше страждають сіднична і грушовидна м'язи. 

Які симптоми запалення сідничного нерва

В даному розділі ми підкажемо на які симптоми звернути увагу і як відзначіть запаленою сідничного нерва. Основним і найбільш яскравим симптомом при ішіасі є біль.  Характер болю коливається від ниючий, з поколювання та онімінням, до гострої, при якій людина втрачає здатність рухатися.  Зазвичай біль виникає в нозі та локалізується в одній половині тіла, при цьому може спостерігатися оніміння ураженої кінцівки.  Біль при цьому виникає від будь-якого найменшого руху, не тільки ураженої ділянки, але і всього організму.  Навіть кашель і чхання можуть викликати (різку) біль. Больові відчуття мають властивість посилюватися в нічний час доби та часто позбавляють людину сну.

 На додаток, вказати на наявність ішіасу можуть:

 •  гіперемія в області спини та тазу;
 •  освіту набряку;
 •  тривожний сон;
 •  температура;
 •  кров і печіння при сечовипусканні;
 •  набряк в районі сідничного нерва.

При наявності у себе даних симптомів, слід своєчасно звернутися до фахівця, щоб уникнути подальших ускладнень та вилікувати сідничний нерв.  Вчасно не вжиті заходи можуть погіршити ситуацію і для її вирішення потрібні більш серйозні способи лікування.

Як точно дізнатися, що це ішіас та

Якщо ви відчуваєте біль, яка тече з нижньої частини спини через область сідниць і віддає в нижні кінцівки, то це явний симптом запального процесу сідничного нерва і навколишніх тканин. Інакше його називають Ішіас. Деякі ознаки запального процесу настільки явні, що лікаря почати лікування запалення сідничного нерва буде достатньо зібрати ретельний анамнез, провести цілеспрямований огляд і тільки потім призначити діагностику МРТ, КТ, рентген. Функціональне обстеження МРТ, рентгенографія може підтвердити, що задіяний сідничний нерв і тоді можна буде скоригувати план лікування. Симптоми ішіасу часто посилюються при сидінні або кашлі та можуть супроводжуватися онімінням або поколюванням в нозі, слабшати рефлекси, тому що своєчасно швидко розпочате лікування при запаленні сідничного нерва допоможе швидше полегшити стан пацієнта. Тому настійно рекомендуємо звертатися до лікарів, перш ніж самостійно приймати та лікувати запалення сідничного нерва в домашніх умовах, знеболюючі препарати хороші тільки для первинної допомоги.

Лікування болю або що робити при запаленні сідничного нерва....

Методи лікування різноманітні, але в першу чергу лікування спрямоване на те, щоб контролювати біль і підтримувати людей максимально активними. Якщо біль болісна, може допомогти прийняття горизонтального положення не тривалий час, але тривалий постільний режим не допоможе розв'язувати проблему. Тому, коли біль зменшується, необхідно встати та почати ходити на короткі відстані та звичайно відвідати лікаря, щоб визначитися, як лікувати запалення сідничного нерва у вашій ситуації. На деякий час рекомендуємо уникати тривалого сидіння на роботі або водіння, оскільки сидіння збільшує тиск на диски в нижній частині спини.
Основні методи лікування запалення сідничного нерва включають лікування болю за допомогою ліків, фізіотерапії та фізичних вправ, так само застосовують міостимуляцію, голковколювання. Без рецептурних знеболюючі препарати, такі як ібупрофен, короткостроково можуть допомогти зняти біль, більш сильні знеболюючі ліки та призначені блокади лікарських засобів, які відпускаються тільки за приписом лікаря та за рецептом. Доброю новиною є те, що у більшості (приблизно трьох з чотирьох) симптоми  покращуються протягом декількох тижнів. Рідко виявляється необхідність до хірургічного втручання. Для тих, у кого не поліпшується після шести тижнів операція є одним з варіантів розв'язання проблеми. Багато хто вважає, що хірургія може прискорити одужання, але ті, хто роблять операцію, зазвичай постають перед труднощами подальшого одужання, так само як і ті, хто вирішив просто дати організму більше часу для самостійного консервативного лікування. Операція полягає у видаленні матеріалу диска, який впливає на нерв. Як правило, це дуже безпечна процедура, і, хоча ускладнення зустрічаються рідко, але вони можуть виникнути утворення спайок м'язів, у 5-10% людей, яким зроблена операція, не допоможе і може бути більш сильний біль після цього. Профілактика виникнення запалення або пережати нерва обов'язкова і тут вже ніяк не обійтися без фізичних вправ, тільки методика зміцнення м'язів, допоможе в майбутньому не зіткнутися з повторною проблемою. 

Як швидко можна впоратися із запаленням

По перше треба розібратися за рахунок чого відбулося це і скільки триває запалення сідничного нерва. Є дві основні причини: перша - це механічне затиснення нерву, друга це запальній процес, наприклад за рахунок переохолодження. У другому випадку, частіше, достатньо прийняти теплу ванну і це допоможе значно зменшити больові відчуття і як найшвидше позбавитись цієї проблеми. У першому випадку, основною проблемою є механічний вплив, наприклад через те що в наявности можуть бути протрузії або грижі або запущений остеохондроз хребта. Тому позбавлятися цієї проблеми треба за рахунок фізичних вправ, під наглядом реабілітолога. Тому звертайтеся до Актив центру і ми обов'язково допоможемо Вам звільнитися від болей та неприємних відчуттів.

Як проводиться діагностика запалення сідничного нерва?

Лікуванням даної проблеми займається лікар невролог-вертебролог, тому первинно варто відвідати консультацію фахівця. Після зібраного анамнезу буде призначена необхідна інструментальна діагностика. Рентгенографічне дослідження хребта або магнітно-резонансну томографію попереково-крижового відділу. На підставі отриманих результатів формується план лікування. При необхідності лікар приверне додаткових спеціалістів для консультації або лікування, таких як реабілітолог, кінезітерапевт, мануальний терапевт, остеопат, масажист, нейрохірург.

 Профілактика запалення седалішного нерва або як можна уникнути защемлення нерва?

 Не можна виключати ризик защемлення нерва, оскільки одного неправильного руху може бути досить.  З усім тим, є поради, щоб зменшити ймовірність.

 •  Переконайтеся, що хребет ви перебуваєте в правильному, здоровому стані, особливо в сидячому положенні (якщо ви не впевнені, зверніться до лікаря)
 •  Контролювати своє становище особливо в сидячому положенні, уникати тривалого перебування в одній і тій же позі.
 •  Робити перерви в роботі, навіть коротка прогулянка під час обідньої перерви буде мати більше значення.
 •  Уникайте повторюваних рухів
 •  Виконувати хоча б мінімальний комплекс профілактичних вправ.  Цілеспрямовано тренуйте спину і тулуб, щоб стабілізувати спину і таким чином запобігти здавлений нерв
 •  Уникайте постійного підйому важких предметів як найкраще (якщо цього не можна уникнути, зверніть увагу на правильну поставу при підйомі)

 На додаток до цих порад, в цілому здоровий спосіб життя допомагає запобігти проблеми зі спиною.  Завдяки здоровому харчуванню і регулярному спорту, все тіло зміцнюється і може, таким чином, витримувати навантаження.

Ми допоможемо Вам!  Записуйтеся до невролога і приходьте в Актив Центр.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ОНЛАЙН Після отримання заявки адміністратор центру в найкоротші терміни зв'яжеться з Вами для підтвердження запису.
Відмова від відповідальності

Цей блог не призначений для надання діагнозу, лікування або медичних рад. Вміст блога на ресурсі active-center.com.ua призначене тільки для інформаційних цілей. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем або іншим медичним працівником щодо будь-якого медичного або пов'язаного зі здоров'ям діагнозу або варіантів лікування. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров'я.

Лікарі
Ванюшкін Віктор Валерійович
Головний вертебролог, реабілітолог "Актив-Центр" м. Київ
Плотницький Валентин Віталійович
Кінезіолог, Юмейхо-терапевт, Остеопат, Мануальний терапевт м. Київ
Марищак Олександр Сергійович
Ортопед, вертебролог м. Київ
Тиморевский Дмитро
Технік-ортопед м. Київ
Головата Ольга Вікторівна
Вертебролог, лікар невролог м. Київ
Подзорова Алла Вікторівна
Терапевт-вертебролог, лікар лікувальної фізкультури м. Київ
Клименко Марія Миколаївна
Невролог - вертебролог м. Київ
Сапронов Олександр Михайлович
Вертебролог, головний реабілітолог - "Актив Центр" м. Львів
Терлецький Ярослав Львович
Ортопед-травматолог м. Львів
Волинська Людмила Олександрівна
Невролог-вертебролог, Рефлексотерапевт г. Київ

Відгуки

До теперішнього моменту відгуків про дану послугу не було задано. Ви можете бути першим, заповнити форму