Автор:
Ортопед, вертебролог м. Київ
Редактор:
Головний вертебролог, реабілітолог "Актив-Центр" м. Київ
Оновлено: 24.01.2022

Вартість консультації ортопеда у м. Київ – 400 грн. (до 45 хвилин); м. Львів – 300 грн. (до 45 хвилин)

Вартість консультації вертебролога у м. Київ – 400 грн. (до 45 хвилин); м. Львів – 300 грн. (до 45 хвилин)

Вартість консультації невролога в м. Київ - 400 грн. (до 45 хвилин); м. Львів – 300 грн. (до 45 хвилин)

Що таке грижа?

​​​​​​​Хребет людини складається з 26 хребців, які є природними амортизаторами, що знижують тиск і ударне навантаження під час активного руху, бігу, поштовхів або стрибків. Міжхребетні диски крім зм'якшення ударних навантажень забезпечують рухливість хребта, завдяки наявності їх людина може згинатися/розгинатися, здійснювати помірні обертальні рухи і не відчувати при цьому болю. Міжхребцевий диск знаходиться між тілами двох сусідніх дисків і складається з кільцеподібних пластинок із сполучної тканини, утворюють фіброзне кільце (annulus fibr, лат.), в центрі якого знаходиться драглисте ядро (nucleus pulposus, лат.). Диск покритий шаром волокнистої хрящової тканини, бере участь у харчуванні хребетного тіла. При порушенні цілісності фіброзного кільця і випинанні ядра міжхребцевого диска в хребетний канал, формується грижа міжхребцевого диска. Для проведення діагностики, лікування і профілактики міжхребцевої грижі слід звернутися в Актив Центр.
Найчастіше грижі формуються в шийному та поперековому відділах, грижі в грудному відділі зустрічаються рідше, так як хребці цього відділу малорухливі і піддаються меншому навантаженні. Передвісником міжхребцевої грижі є протрузія, що характеризується випинанням ядра без розриву фіброзного кільця. Сформовані грижі можуть тиснути на нервові закінчення, викликаючи їх запалення і біль. Якщо грижу вчасно не діагностувати і не лікувати, то це може призвести до повної втрати чутливості та інвалідності. В особливо складних випадках може знадобитися хірургічне втручання, в ході якого грижу видаляють, на жаль, операція не гарантує повне відновлення чутливості і рухової функції. Як вилікувати міжхребцеву грижу, а також як далі жити з таким діагнозом, як уникнути захворювання допоможуть розібратися фахівці Актив Центру. У деяких випадках грижі виявляються при обстеженні і лікуванні зовсім інших хвороб, так як в випадку, коли грижа не чинить тиску на нервові закінчення, людина може не відчувати болю в спині. Грижі, що локалізуються в попереково-крижовому відділі, можуть зачіпати різні його відділи – у 48% випадків це 1-5 хребці, в 46% - 4-5 хребці, в інших 6% випадків - це інші рівні попереково-крижового відділу. Спровокувати формування грижі можуть різні причини – переміщення вантажів, тривалий нерухомий стан, травми та інфекційні захворювання, ослаблення м'язового і зв'язкового корсета.

Основні симптоми грижі

Існують певні симптоми, які свідчать про те, що у пацієнта можуть розвиватися грижі дисків:
 • При ураженні нервових закінчень, розташованих в м'язових тканинах, людина може відчувати слабкість в руках, яка заважає йому утримувати предмети, а також спотикатися при ходьбі без видимої причини;
 • В тій частині тіла, на яку впливає уражений нерв, може виникати оніміння і поколювання;
 • При грижі, розташованої в поперековому відділі, може виникати біль у литках, стопах, сідницях, стегнах;
 • Шийні грижі можуть спровокувати простріли і болі в руках або плечах, особливо при різких рухах, чханні і кашлі
Діагностика та лікування міжхребцевої грижі в Києві здійснюється співробітниками спеціальних центрів, у тому числі, і Актив Центру. Сюди необхідно звернутися при перших ознаках, що свідчать про можливу міжхребцеву грижу – болі і дискомфорт у спині при підйомі ваги, різких поворотах і при фізичному навантаженні. Вікова група, представники якої найчастіше страждають від міжхребцевих гриж – 35-50 років.

Альтернатива операції

Фахівці Актив Центру пропонують безопераційне лікування грижі хребетного диска, головним принципом якого є поліпшення живлення тканини дисків і їх відновлення природними методами. Кваліфіковані фахівці Центру підберуть правильну лікарську терапію, фізіотерапевтичний комплекс та реабілітаційні заходи. Дотримання рекомендацій дозволить не тільки позбутися від дискомфорту і болю, але і гарантовано визволить хворого від подальшого розвитку хвороби.

Ефективність лікування збільшується завдяки індивідуальному підходу до кожного пацієнта, при підборі лікування враховується вік, супутні захворювання, стадія хвороби, рід діяльності пацієнта і навантаження, які щодня витримує його хребет.Завдяки комплексному підходу фахівці Центру домагаються результату і закріплюють його!

Переваги лікування в Актив Центрі

 • У центрі працюють досвідчені фахівці – вертебрологи, невропатологи, ортопеди і реабілітологи, досвід роботи яких становить від 5-ти до 15-ти і більше років.
 • В ході терапії використовуються сучасні методики лікування та реабілітації.
 • У кожному конкретному випадку підбираються індивідуальні методи лікування, спеціальні комплекси фізичних вправ, інтенсивність фізичних навантажень.
 • Курси проводяться під контролем фахівців і обов'язково коригуються у відповідності з станом хворого.
 • Результативність лікування становить 98% з 100%, тобто 98% всіх пацієнтів пройшли курс лікування і уникли операції.​​​​​​.

Основні принципи лікування

Операція – це самий крайній випадок, він застосовується лише тоді, коли грижа запущена, неможливо зняти больовий синдром, коли вона передавлює нервові закінчення, в результаті чого порушуються рухові функції, погіршується якість життя. Як правило, такі ситуації виникають, якщо людина нехтує своїм здоров'ям, не звертає уваги на свої відчуття, постійно заглушує біль лікарськими препаратами і обходить стороною лікарню. Втеча від проблеми ніколи не допоможе її вирішити, а тільки посилить. Своєчасна діагностика міжхребцевої грижі дає можливість лікарю скласти правильний і поступовый план лікування, розписати тривалість і інтенсивність етапів терапії, підібрати правильні лікарські препарати і комплекс вправ. Консервативне лікування використовується при грижах до 8 мм в поперековому і грудному відділах, до 2-4 мм в шийному відділі в I-II стадіях. Правильне лікування дає можливість не тільки позбавитися від болю, а й повністю відновити рухову активність і уникнути рецидивів захворювання в майбутньому.​​​​​​​

Як розпізнати захворювання

Щоб лікування грижі міжхребцевого диска було ефективним, треба вчасно її діагностувати і почати лікувати. Грижа не є віковим захворюванням і може виникати в будь-якому віці з абсолютно різних причин:
 • Знос диска і зниження еластичності дискової тканини через зневоднення;
 • Надмірна вага;
 • Важка фізична робота, пов'язана з підняттям важких предметів, тривалою ходьбою або, навпаки, постійним одноманітним положенням;
 • Травми, інфекційні хвороби.
Правильна діагностика міжхребцевої грижі – це основна умова результативного лікування та запобігання рецидивів хвороби. Звернутися до лікаря слід при появі болю в спині під час важкої фізичної роботи. Ці болі можуть переміщатися в руку або ногу і супроводжуватися онімінням, поколюванням, слабкістю. Дуже часто пацієнти приймають знеболюючі засоби і не звертаються до лікаря, в результаті чого хвороба ускладнюється і може перейти в стадію, коли допоможе тільки хірургічне втручання. Крім цього, не лікованна міжхребцева грижа може стати причиною дисфункції ШКТ, порушення роботи сечостатевої системи, втрати чутливості, а в особливо складних випадках, інвалідності.

Стадії захворювання

Методика лікування, що використовує процедури і фізичні вправи, а також лікарська терапія залежать від стадії захворювання:
• I стадія – деформація стінок фіброзного кільця без порушення його цілісності, випинання пульпи ядра на 3-4 мм, без порушення задньої поздовжньої стінки, формування протрузії. На цій стадії використовується консервативне лікування – прийом знеболюючих, міорелаксантів, НПЗЗ, кортикостероїдів. Шляхи введення препаратів можуть бути різними, що залежить від інтенсивності захворювання і загального стану організму пацієнта – внутрішній прийом, внутрішньом'язове введення, зовнішні розтирання і мазі. Після зняття больового синдрому підключають фізіотерапевтичні процедури і ЛФК для розтягування хребта і повернути його до нормальної анатомічної форми, для тренування спинних м'язів і укреплення м'язового корсета, для поліпшення гнучкості хребта. Ефективним засобом для зняття м'язового спазму, зменшення болю, зміцнення спинних м'язів є масаж, на перших стадіях з використанням лікарських мазей, які під час масажуванню простіше проникають через шкірний бар'єр і досягають місця безпосередньої дії;
• II стадія – пролапс, коли пульпозне ядро випинається через фіброзне кільце і виступає назовні;
• III стадія – утворення грижі, коли хребетний диск порушується, пульпозне ядро випинається за межі фіброзного кільця, при розриві якого пульпозний вміст може пережимати нервові закінчення, провокуючи сильні болі і запалення;
• IV стадія – виступання диска за межі хребтового каналу (секвестрація). Відбувається розрив фіброзної капсули, коли речовина ядра витікає назовні. Лікування міжхребцевої грижі на цій стадії найчастіше полягає в оперативному втручанні.

Методи діагностики

Діагностика міжхребцевої грижі складається з декількох етапів:
 • Огляд і опитування пацієнта з постановкою попереднього діагнозу. На цій стадії спеціаліст (невропатолог або ортопед) шляхом опитування хворого з'ясовує основні симптоми стану пацієнта, що визначає, чи є у хворого спадкова схильність до захворювань опорно-рухового апарату, які діагностовані супутні хвороби, який вид діяльності у пацієнта, чи існують в нього підвищені фізичні навантаження. На підставі отриманих даних лікар ставить попередній діагноз і призначає додаткові дослідження;
 •  МРТ (магніто-резонансна томографія), заснована на явищі ядерного магнітного резонансу дозволяє оцінити стан м'яких тканин і виявити розрив фіброзного кільця;
• Рентгенографічне дослідження, засноване на проходженні через уражену ділянку рентгенівських променів з фіксацією результату на плівці. Це дослідження дозволяє отримати 2-х мірне зображення ураженого хребця, але не підходить для оцінки стану м'яких тканин, які уражаються при розвитку міжхребцевої грижі. Рентгенографія часто використовується з метою виявити зміни в кістковій тканині, що супроводжують формування грижі, а також, щоб виявити вроджені аномалії, зміщення кісток і наслідки травм;
• КТ (Комп'ютерна томографія), яка також базується на проходженні через уражену ділянку рентгенівських променів, але апарат влаштований так, що в результаті виходить 3D-картинка;
•УЗД.
Іноді діагностика гриж міжхребцевих дисків може складатися з декількох досліджень, що необхідно для отримання повної, чіткої і точної картини стану кісток і м'яких тканин хребта.
Які ускладнення можливі при появі грижі?
 При первинному розвитку грижі диска, вона може не приносити неспокій і розвиватися практично безсимптомно, тому варто звертати увагу на сигнали організму у вигляді навіть самого не великого болю в спині.  Якщо грижу не лікувати, ускладнень не уникнути.  Чим більше грижа в розмірах, тим більше випинання через фіброзне кільце впливає на навколишні тканини, відбувається утиск нервових волокон, судин.  Головною небезпекою залишається розрив фіброзного кільця, наслідки можуть бути не оборотними і привести до серйозних ускладнень: пошкодження спинного мозку, гострі болі в спині, м'язова слабкість і дистрофія, судинні порушення, набряки, оніміння, параліч нижніх кінцівок.

Принципи і методи лікування в Актив Центрі

​​​​​​​Фахівці Актив Центру пропонують лікування міжхребцевої грижі без операції. Складові терапії фахівець підбирає у відповідності з індивідуальними особливостями пацієнта, стадією захворювання, симптомами та іншими показниками, які він з'ясовує у процесі діагностики. Метою лікування є зняття запалення і больового синдрому, відновлення рухової активності і працездатності пацієнта, а також запобігання рецидивів хвороби в майбутньому.
До складу консервативного лікування, запропонованого в Актив Центрі входять наступні заходи:
 • Лікувальна фізкультура, яка показана на всіх стадіях лікування і реабілітації, крім гострого періоду, коли виконання вправ неможливо через сильний боль. У процесі виконання вправ відбувається відновлення еластичності і сили м'язів, активізація лімфотоку і кровотоку, відновлення рухливості хребта, збільшення кутів повороту і нахилу;
 • Кінезіотерапія, в ході якої пацієнт займається на спеціальних тренажерах. Комплекси вузьконаправлених вправ, які забезпечують витягування хребта, підбираються у відповідності з станом хворого, інтенсивність силових вправ зростає поступово. У результаті цих занять відбувається декомпресія, хребці займають правильне анатомічне положення, перестають тиснути на міжхребцеві диски, причини, що провокують формування міжхребцевої грижі зникають;
 • Юмейхо-терапія (японський масаж) – биодинамічна корекція опорно-рухового апарату, спрямована на корекцію дисбалансу хребта та кісток тазу;
 • Масаж, який може застосовуватися в деяких випадках навіть в гострій стадії, на що треба обов'язково отримати дозвіл лікаря. Спеціальні техніки масажу дозволяють не тільки зняти біль, але і зменшити емоційну напругу;
 • Методика Євмінова з використанням спеціального тренажера Євмінова. Заняття на профілакторі спрямовані на витягування хребта, відновлення правильного анатомічного положення хребців, тренування м'язового корсета. При правильному виконанні вправ запускаються механізми самовідновлення. Профілактор може використовуватися навіть у гострій стадії, у цьому випадку виконують спеціальні вправи, спрямовані на зняття болю. В ході лікування гриж шийного відділу використовується спеціальне пристосування – петля Глиссона для витягування;
 • Кинезіотейпувння з використанням спеціальних кинезіотейпів – еластичних бавовняних стрічок, для приклеювання яких на поверхню нанесений акриловий клей. Якщо тейп накладено правильно (з урахуванням векторів руху), він приймає на себе навантаження, зменшуючи тиск на уражені зони. Зменшення болю відбувається за рахунок того, що тейп піднімає шкіру, зменшуючи тиск на рецептори. Головна дія тейпа полягає в тому, що він сприяє активації власних здібностей організму до самовідновлення;
 • Використання ортопедичних виробів, бандажів, корсетів, ортопедичних матраців і подушок, індивідуальних устілок. Всі ці заходи спрямовані на полегшення болю і запобігання подальшого прогресування патології. Бандажі та корсети забезпечують повну або часткову фіксацію ураженої ділянки, полегшують навантаження і прискорюють відновлення. Всі необхідні ортопедичні вироби представлені на сайтах інтернет-магазинів «Ортокомфорт» і «Мед-магазин»;
 • Лікарська терапія, яка полягає у внутрішньому прийомі, внутрішньом'язових ін'єкціях, зовнішньому застосуванні протизапальних і знеболюючих засобів. Найчастіше використовуються НПЗЗ – Диклоберл, Наклофен, до складу яких входить диклофенак, або Моваліс і його аналоги. Ці препарати є блокаторами процесу вироблення речовин, що беруть участь у розвитку запалення, вони також зменшують біль. Разом з НПЗЗ лікар може призначити прийом хондропротекторів (Терафлекс, Мовекс та інші), міорелаксантів (Мідокалм), препаратів гіалуронової кислоти, препаратів, що поліпшують мозковий кровообіг (Фезам, Пентоксифілін), вітамінів. При прийомі НПЗЗ слід пам'ятати, що вони негативно впливають на ШКТ, тому їх вживають в комплексі з препаратами для захисту слизової оболонки органів травлення.

Методи профілактики

Профілактика міжхребцевої грижі включає в себе оздоровчий масаж, гімнастику, плавання, правильне харчування і правильний спосіб життя. Слід розуміти, що проводити профілактичні заходи набагато простіше і дешевше, ніж займатися лікуванням міжхребцевої грижі. Якщо у Вас діагностовано міжхребцеву грижу, то це зовсім не значить, що попереду обов'язково буде операція. Правильне лікування з використанням сучасних лікарських препаратів і всіх фізіотерапевтичних заходів, а також правильно проведена реабілітація – це запорука здоров'я і гарантія того, що в майбутньому Ви зможете уникнути рецидивів хвороби.
Щоб уникнути утворення грижі слід дотримуватися простих правил:
 • Треба підтримувати постійний м'язовий тонус, особливо м'язів, що є ядром м'язового корсета – черевні, косі, поперекові і паравертебральні;
 • Виконувати вправи на еластичність і гнучкість хрестоподібної і попереково-крижової м'язи;
 • Вироблення правильної техніки підйому з положення «лежачи» у положення «стоячи» і «сидячи»;
 • Достатня фізична активність, правильне харчування, правильний спосіб життя.

Корисні поради

 • Щоденні прогулянки на свіжому повітрі у зручному взутті з супінаторами бажано у швидкому темпі;
 • заняття в басейні (тільки не в холодній воді) – аквааеробіка, плавання (особливо на спині); плавання з плавальною дошкою;
 • регулярна гімнастика для зміцнення м'язів спини, черевного преса і грудей (уникати махових рухів і стрибків);
 • заняття йогою (тільки під контролем досвідченого фахівця)
 • правильне збалансоване харчування і збереження оптимальної ваги;
 • знання законів біомеханіки;
 • заняття стретчингом – вправи на розтягування, сприятливі для хребта;
 • рання профілактика плоскостопості та сколіозу;
 • збалансоване харчування з оптимальним вмістом мікроелементів та вітамінів;
 • систематичний профілактичний масаж у кваліфікованого лікаря;
 • правильний ортопедичний матрац з середньою або високою ступенем жорсткості;
 • перерви через кожну годину при водінні машини;
 • Бажано, щоб робоче місце було облаштовано з дотриманням правил ергономіки.

Треба пам'ятати про деякі важливі моменти:

 • завжди тримати поставу для створення рівномірного навантаження на всі сегменти хребетного стовпа;
 • використовувати спеціальні валіки, подушки для сидіння в кріслі, в машині;
 • дотримуватися оптимального режиму праці та відпочинку: через кожні десять хвилин сидіння міняти позу, вставати, рухати руками та ногами, тягнутися;
 • при піднятті вантажу згинати ноги, а спину залишати рівною;
 • не повертатися в той час, коли в руках щось важке;
 • якщо доводиться нести важкі предмети, треба їх розподіляти симетрично в правій і лівій руці;
 • краще використовувати рюкзак, ніж важку сумку.

Прагнути уникати:

 • "зручних поз"
 • підняття надмірних тягарів;
 • довгого незручного положення в одній позі;
 • перескакування через кілька сходинок при підйомі по сходах, при спуску не можна ставити ногу на п'ятку;
 • купання в водоймах з холодною водою;
 • набору надлишкової ваги;
 • надягання взуття, стоячи на одній нозі;
 • різких підйомів, при вставанні з ліжка або стільця;
 • куріння (нікотин звужує кровоносні судини).

Не можна:

 • активно повертатися;
 • ходити понад дві години у взутті на високих підборах;
 • тримати дитину при ходьбі за одну руку;
 • довго сидіти за кермом і за робочим столом.

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ОНЛАЙН Після отримання заявки адміністратор центру в найкоротші терміни зв'яжеться з Вами для підтвердження запису.
Відмова від відповідальності

Цей блог не призначений для надання діагнозу, лікування або медичних рад. Вміст блога на ресурсі active-center.com.ua призначене тільки для інформаційних цілей. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем або іншим медичним працівником щодо будь-якого медичного або пов'язаного зі здоров'ям діагнозу або варіантів лікування. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров'я.

Лікарі
Ванюшкін Віктор Валерійович
Головний вертебролог, реабілітолог "Актив-Центр" м. Київ
Плотницький Валентин Віталійович
Кінезіолог, Юмейхо-терапевт, Остеопат, Мануальний терапевт м. Київ
Марищак Олександр Сергійович
Ортопед, вертебролог м. Київ
Тиморевский Дмитро
Технік-ортопед м. Київ
Головата Ольга Вікторівна
Вертебролог, лікар невролог м. Київ
Подзорова Алла Вікторівна
Терапевт-вертебролог, лікар лікувальної фізкультури м. Київ
Сапронов Олександр Михайлович
Вертебролог, головний реабілітолог - "Актив Центр" м. Львів
Терлецький Ярослав Львович
Ортопед-травматолог м. Львів
Волинська Людмила Олександрівна
Невролог-вертебролог, Рефлексотерапевт г. Київ
Олійник Роман Миколайович
Невролог м. Львів

Відгуки

Рейтинг: 5 відгуків 5 на основі 2 відгуків

05.10.2020

Мне поставили диагноз межпозвоночная грыжа пару лет назад, предложили сделать операцию, на что я был не согласен. С тех пор я искал для себя альтернативу операции. Занимался в зале сам, искал упражнения в интернете на тему межпозвонковых грыж, эффект был и боль попускала. Решил пойти позаниматься, выбрал для себя актив центр, попал на консультацию. Занятия мне очень понравились, все грамотно, не тяжело (ходил к бубновскому), нагрузка постепенно и видимо так как не просто грузом работают, а дают еще лечебную физкультуру и разбавляют евминова и упражнениями на ног и стоп, занятие проходит легко. Но эффект заметил через занятий 10, стало легче и намного двигаться, боль ушла. С удовольствием посещаю дальше.

05.10.2020

Проходила курс лечения межпозвоночной грыжи в апреле прошлого года в Актив Центре на Петра Запорожца. Сначала обратилась и записалась к специалисту Ванюшкину Виктору на консультацию, мне его посоветовали знакомые как хорошего специалиста по реабилитации при позвоночных грыжах. Меня уже долгое время беспокоит боль в спине из-за грыж. Консультацию специалист провел очень тщательную, все меня расспрашивал, просмотре все снимки мрт, провел осмотр и мышечные тесты, составил план лечения. Первые три сеанса я посетила юмейхо терапии, очень классная и действенная процедура. После прошла курс 10 занятий кинезитерапией, евминова. лечебной физкультуры и 7 сеансов массажа спины. После 6 дней посещения я почувствовала такое облегчение, спина уже не беспокоила, я вообще забыла, что у меня была такая проблема. В ноябре я прошла еще такой курс профилактики и теперь планирую еще через пол года. Соблюдаю вес рекомендации данные мне реабилитологами и боль в спине меня не беспокоит. Спасибо, не зря обратилась к вам. Советую и рекомендую теперь все ваш центр.