Автор:
Головний реабілітолог, кінезітерапевт
Оновлено: 03.01.2024

Лікування грижі Шморля

Що таке Грижа Шморля?

Грижа Шморля - це стан, коли частина міжхребцевого диска виступає за межі фіброзного кільця в тіло хребця, вражає поруч розташований хребець. Це явище є доволі поширеним і оцінюється, що воно зустрічається приблизно у 0,5% населення. 

Що таке вузли Шморля?


Грижа Шморля або як ще називають хрящові вузли Шморля. Вузли Шморля це - вузли являють собою грижові випинання міжхребцевого диска, тобто стан, який характеризується тим, що диск, який зазвичай слугує амортизатором між хребцями, виступає всередину тіла хребця. Зазвичай має вигляд невеликого вузлового просвітлення, що виходить на замикальну пластинку нижньогрудних або поперекових хребців. Від міжхребцевої грижі її відрізняє відсутність тиску на спинномозкові корінці через звуження міжхребцевого каналу, що зазвичай відбувається за звичайної грижі. 

Чим небезпечна грижа Шморля? 


Однією з основних небезпек грижі Шморля є можливість появи больових симптомів у ділянці хребта. Біль може бути різного ступеня інтенсивності та прогресувати з плином часу, що істотно погіршує якість життя пацієнта. Особливо це актуально з огляду на остеохондроз - дегенеративне захворювання хрящової тканини хребта. Грижа Шморля може посилити процеси дегенерації, збільшуючи ризик хронічного болю та порушень руху. Додатковою небезпекою є можливе обмеження фізичної активності. Пацієнти з грижею Шморля можуть зазнавати труднощів під час виконання певних рухів, що в кінцевому підсумку може призвести до обмежень у повсякденній активності та здатності вести здоровий спосіб життя. Грижа Шморля також може спричинити проблеми в процесі діагностики та лікування. Визначення точного місця розташування і характеру грижі вимагає використання різних методів, таких як магнітно-резонансна томографія, що може спричинити додаткові медичні процедури і витрати. Таким чином, грижа Шморля несе небезпеку у вигляді больових симптомів, обмеження фізичної активності та впливу на стан хребта, особливо з огляду на остеохондроз.

Чим небезпечна грижа Шморля грудного відділу хребта?​​​​​​​

Грижа Шморля в грудному відділі може зіткнутися з низкою особливих небезпек:

Біль і дискомфорт: уражені диски в грудному відділі можуть спричиняти сильні болі, що обмежують мобільність і повсякденну активність.

Деформація постави: грижа може призвести до зміни форми хребта, впливаючи на поставу і збільшуючи ризик розвитку сколіозу.

Ускладнення для внутрішніх органів: грижа може чинити тиск на внутрішні органи, включно з легенями і серцем, спричиняючи додаткові проблеми.

Чим небезпечна грижа Шморля поперекового відділу?

Грижа Шморля в поперековому відділі також несе свої унікальні ризики:

Больовий синдром: у поперековому відділі грижа може викликати гострий біль, проміжки якого можуть посилюватися під час фізичної активності.

Порушення іннервації: зіткнення з нервовим корінням може спричинити оніміння, слабкість і навіть втрату чутливості в ногах, що істотно погіршує якість життя.

Ризик ускладнень: грижа в поперековому відділі може підвищити ризик ускладнень, таких як грижа диска, яка вимагає більш серйозного лікування.

Грижа Шморля не завжди потребує хірургічного втручання, і більшість випадків успішно лікуються консервативними методами. Однак важливо своєчасно звертатися до лікаря для точної діагностики та визначення оптимального плану лікування, щоб запобігти можливим ускладненням і зберегти здоров'я хребта.

Класифікація грижі Шморля?

Грижа Шморля - класифікація залежить від різних параметрів, включно з розміром, локалізацією і симптоматикою. Незважаючи на свою відносну рідкість, грижа Шморля підрозділяється на кілька типів відповідно до основних характеристик. Необхідність класифікації грижі Шморля зумовлена не тільки медичними міркуваннями, а й визначенням стратегії лікування.

Перший вид класифікації заснований на розмірі грижі Шморля. Дрібні грижі можуть бути мінімального розміру і не проявляти яскраво виражених симптомів. Середні розміри можуть спричиняти больові відчуття і дискомфорт, тоді як великі грижі Шморля можуть чинити тиск на навколишні тканини, призводячи до серйозніших симптомів. 
Другий вид класифікації враховує локалізацію грижі Шморля. Вона може виникнути як у шийному, так і в поперековому відділах хребта. Розподіл може впливати на характер симптомів і підходи до лікування. 
Третій вид класифікації фокусується на симптоматиці. Деякі грижі Шморля можуть бути асимптоматичними, не спричиняючи помітних проявів, у той час як інші можуть супроводжуватися болями, що обмежують рухи і знижують якість життя пацієнта.

Зв'язок з остеохондрозом


Остеохондроз, що характеризується дегенеративними змінами хрящової тканини, є основною причиною розвитку грижі Шморля. Зменшення висоти міжхребцевих дисків, втрата їхньої пружності та порушення анатомічної цілісності сприяють формуванню грижі. Врахування зв'язку з остеохондрозом покращує розуміння впливу грижі Шморля на стан хребта, забезпечуючи основу для персоналізованих терапевтичних підходів. Розглянемо класифікацію остеохондроз і грижа Шморля, приділяючи увагу зв'язку виникнення гриж з остеохондрозом.

За місцем розташування: Верхня грижа Шморля: Диск виступає через верхню частину тіла хребця. Нижня грижа Шморля: Диск виступає через нижню частину тіла хребця.

За ступенем виступу диска: Протрузія: початкова стадія, за якої диск виступає за межі норми, але ще не досягає поверхні тіла хребця. Екструзія: диск виходить за межі тіла хребця, але залишається всередині кісткової структури. Секвестрація: частина диска відділяється і переміщається в кістковий мозок.


За рівнем хребетного відділу: Грудний відділ: Грижа Шморля в грудному відділі, часто пов'язана з остеохондрозом, може спричинити болі в ділянці грудини і зміни в поставі. Поперековий відділ: Грижа Шморля в поперековому відділі може супроводжуватися болями в попереку і проблемами з ногами через тиск на нервові структури.

За ступенем симптоматики: Асимптоматична: грижа може бути виявлена випадково під час обстеження і не проявлятися симптомами. Із симптомами: болі в ділянці спини, м'язові спазми, зміни в поставі, радикулярні симптоми в разі тиску на нерви.

Особливості грижі Шморля у дітей 


Грижа Шморля у дітей являє собою особливу категорію хребетних порушень, що відрізняється від випадків у дорослих. Основною рисою є різна структура і динаміка розвитку хребта у дітей, що впливає на прояв і лікування грижі Шморля.

Першою особливістю є віковий аспект. Грижа Шморля у дітей найчастіше діагностується в період інтенсивного росту і формування хребта. Цей етап розвитку пов'язаний з підвищеною вразливістю дисків, схильних до тиску під час різних фізичних активностей і травматичних впливів.
Другим важливим аспектом є симптоматичний перебіг у більшості випадків. У дітей грижа Шморля може протікати без виражених больових відчуттів або інших симптомів, що ускладнює її своєчасне виявлення. Часто вона виявляється випадково під час проведення обстежень з інших причин.
Третьою особливістю є швидке загоєння у багатьох дітей. На відміну від дорослих, організм дітей має високу здатність до регенерації. Відповідне лікування і рекомендації фахівців часто сприяють швидкому загоєнню грижі Шморля без серйозних наслідків.
Необхідно також зазначити, що грижа Шморля у дітей може бути зумовлена генетичними факторами або наявністю вроджених аномалій у розвитку хребта. Це підкреслює важливість генетичного аналізу та медичного спостереження за дітьми з підвищеним ризиком розвитку цього стану.

Лікування грижі Шморля у дітей включає в себе заходи зі зміцнення м'язів спини і корекції постави. Фізична терапія і рекомендації щодо режиму фізичної активності відіграють важливу роль у процесі відновлення. У рідкісних випадках, коли грижа викликає сильні больові відчуття або прогресує, може знадобитися хірургічне втручання. Грижа Шморля у дітей являє собою комплексне явище, що вимагає уважного медичного спостереження і своєчасного лікування. Розуміння особливостей розвитку у дітей і використання індивідуального підходу в діагностиці та лікуванні є ключовими моментами в забезпеченні повноцінного розвитку і здоров'я хребта в дитячому віці.

Особливості грижі Шморля під час вагітності 

Грижа Шморля під час вагітності являє собою особливу проблему, викликану фізіологічними змінами в організмі жінки в цей період. Цей тип грижі характеризується виступом міжхребцевих дисків у вертебральний канал, і його особливості потребують уважного лікарського спостереження та управління.

Першою особливістю є збільшення навантаження на хребет у зв'язку зі збільшенням ваги матері та змінами в її центрі ваги. Це може сприяти посиленню тиску на міжхребетні диски, підвищуючи ризик розвитку або посилення грижі Шморля.
Другим важливим аспектом є гормональний вплив на зв'язковий апарат і хрящові тканини. Гормони вагітності, такі як релаксин, можуть викликати розслаблення зв'язок і хрящів, що збільшує ймовірність деформації міжхребцевих дисків.
Третьою особливістю є зміна постави під впливом плода, що росте. Збільшений об'єм матки може змінити нормальні кривизни хребетного стовпа, що зі свого боку може сприяти додатковому тиску на диски.
Однак варто зазначити, що не у всіх вагітних жінок проявляються симптоми грижі Шморля, і в більшості випадків вона не становить серйозної загрози для здоров'я. Болі в ділянці попереку або зміни в поставі можуть бути пов'язані з різними факторами, включно з природними змінами в тілі в період вагітності. Лікування грижі Шморля під час вагітності, як правило, орієнтоване на полегшення больових симптомів і підтримання оптимального стану хребта. Фізична терапія, вправи для зміцнення м'язів спини і дотримання правильної постави можуть бути корисними. Грижа Шморля під час вагітності - це комплексна проблема, що вимагає індивідуального підходу. Важливо враховувати особливості кожного випадку, щоб надати майбутній матері найкраще медичне обслуговування і забезпечити комфорт у цей унікальний період її життя.

Причини виникнення при грижі Шморля

Розуміння причин виникнення цього розладу грижі Шморля є важливим кроком у розробці ефективних методів профілактики та лікування. 

Однією з основних причин грижі Шморля є травматичний вплив. Нещасні випадки, аварії, а також повторні травми хребта можуть призвести до пошкодження хрящового кільця, що оточує міжхребцевий диск. Це може супроводжуватися виступом диска у вертебральний канал, утворюючи грижу Шморля.
Генетичні чинники також можуть відігравати роль у розвитку грижі Шморля. Спадковість може визначити структурні особливості хряща і кісткової тканини, роблячи певні групи людей більш схильними до цього розладу.
Підвищена фізична активність і неправильні рухові звички можуть сприяти виникненню грижі Шморля. Наприклад, неправильна техніка підняття важких предметів або надмірні навантаження на хребет під час занять спортом можуть призвести до деформації дисків.
Зміни в структурі хребта з віком також можуть бути причиною грижі Шморля. Старіння супроводжується природним зносом міжхребцевих дисків, зменшуючи їхню еластичність і збільшуючи ймовірність їхнього виступу у вертебральний канал.
Іноді грижа Шморля може бути наслідком невдалих хірургічних втручань у ділянці хребта, що підкреслює важливість кваліфікованого підходу при проведенні хірургічних процедур.
Слід зазначити, що рівень симптомів і тяжкість грижі Шморля може значно варіювати залежно від індивідуальних особливостей кожного пацієнта. Діагностика та лікування цього стану вимагають комплексного підходу та врахування всіх факторів, що впливають на здоров'я хребта.

Симптоми грижі Шморля

Розуміння симптомів грижі Шморля має важливе значення для своєчасної діагностики та призначення ефективного лікування.

 • Одним з основних симптомів є біль у ділянці хребта. Цей біль може бути локалізований у місці виступу диска і може посилюватися під час фізичної активності, довгострокового сидіння або стояння. Інтенсивність болю може варіюватися від легкого дискомфорту до гострого і пронизливого болю.
 • Грижа Шморля також може спричиняти м'язові спазми в ділянці спини. Спазми можуть призвести до обмеження рухливості та додаткового болю. Посилення больових відчуттів може відбуватися при зміні положення тіла, чханні або кашлі.
 •  Нерідко грижа Шморля супроводжується онімінням і слабкістю в кінцівках. Це пов'язано з тиском на нервові корінці або спинний мозок, спричиненим виступом диска. Відчуття оніміння або слабкості може поширюватися вздовж нерва, що проходить через зону грижі.
 • Іншим характерним симптомом грижі Шморля є зміна постави. Постійний тиск на хребет може призвести до порушення його структури, що своєю чергою спричиняє неправильне положення тіла. Це може проявлятися у формі сколіозу або інших деформацій хребта.
 • Не варто забувати, що в деяких пацієнтів грижа Шморля може протікати без симптомів, особливо на початковій стадії. У таких випадках її виявлення можливе тільки під час проведення спеціалізованих обстежень, що підкреслює важливість регулярних медичних оглядів.

Симптоми грижі Шморля можуть варіювати залежно від її розміру, місця розташування та індивідуальних особливостей пацієнта. Раннє виявлення симптомів грижі Шморля дає змогу своєчасно розпочати лікування і запобігти розвитку ускладнень. Пацієнтам, які відчувають подібні симптоми, рекомендується звернутися до лікаря для проведення комплексного обстеження та визначення оптимального плану лікування.

Записатися на консультацію

Якщо ви бажаєте записатися на консультацію, потрібно заповнити поля, відправити заявку і ми вам обов'язково зателефонуємо

Діагностика грижі Шморля

Діагностика грижі Шморля - це комплекс процедур, спрямованих на виявлення цього стану і визначення його характеристик для подальшого розроблення ефективного плану лікування. Враховуючи, що грижа Шморля може протікати без виражених симптомів, точна діагностика стає ключовим моментом у забезпеченні якісного медичного втручання.

 • Консультація лікаря

Одним з основних методів діагностики є звернення до лікаря, який проведе первинний медичний огляд. Під час огляду лікар звертає увагу на поставу, проводить оцінку больових відчуттів і проводить аналіз медичної історії пацієнта. Ці дані можуть стати відправною точкою для подальших досліджень.

 • Діагностика 

Для більш детального вивчення хребетного стовпа та виявлення грижі Шморля використовуються різні методи утворення. Рентгенографія є одним із перших етапів, даючи змогу візуалізувати структуру хребта і виявити можливі деформації та виступи міжхребцевих дисків.

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) надає більш детальне зображення хребта. Цей метод дає змогу побачити м'які тканини, як-от диски і зв'язки, що робить його ефективнішим під час виявлення грижі Шморля та оцінки її розмірів.

Комп'ютерна томографія (КТ) також широко використовується для діагностики грижі Шморля. Цей метод надає тривимірні зображення структур хребта і дає змогу оцінити ступінь стиснення нервових закінчень, що важливо для визначення симптомів і плану лікування.

Додатково, електроміографію (ЕМГ) можна використовувати для вимірювання електричної активності м'язів і виявлення нервових ушкоджень, що часто пов'язано з грижею Шморля.

Після проведення всіх необхідних досліджень лікар виносить остаточний діагноз і розробляє індивідуальний план лікування. Це може включати в себе фізичну терапію для зміцнення м'язів, медикаментозне лікування для полегшення болю, а в деяких випадках - і хірургічне втручання. Діагностика грижі Шморля потребує комплексного підходу, що враховує результати різних методів обстеження. Раннє виявлення і точне визначення характеристик грижі Шморля дають змогу лікарям надати пацієнтам ефективне і персоналізоване лікування, спрямоване на відновлення здоров'я хребта.

Протипоказання при грижі Шморля

Протипоказання за грижі Шморля відіграють важливу роль у розробці індивідуальних стратегій лікування, враховуючи особливості цього стану хребта. Незважаючи на те, що більшість випадків грижі Шморля можна успішно керувати консервативними методами, існують ситуації, коли певні обмеження і запобіжні заходи необхідні.

Насамперед, фізична активність потребує уваги. При грижі Шморля необхідно уникати надмірних навантажень на хребет, особливо піднімання важких предметів і вправ, пов'язаних із гіперекстензією спини. Це може сприяти зменшенню тиску на міжхребетні диски та зниженню ризику додаткових пошкоджень. Однак необхідно зазначити, що повна відсутність фізичної активності також може виявитися шкідливою. Помірні вправи, спрямовані на зміцнення м'язів спини і корекцію постави, можуть бути вельми корисними при грижі Шморля. Перед початком будь-якої програми фізичної активності важливо отримати схвалення від лікаря і вибрати вправи, які підходять для індивідуальних потреб.

Іншим важливим аспектом є уникнення тривалих періодів стояння або сидіння. Для запобігання додаткового тиску на хребет рекомендується регулярно змінювати положення тіла, виконувати вправи для розтягування і підтримувати правильну поставу. Протипоказання можуть також включати деякі види масажу і фізіотерапії, особливо тих, які пов'язані з сильним тиском на ділянку грижі. Це важливо враховувати під час вибору методів фізичної реабілітації. В окремих випадках хірургічне втручання може бути рекомендовано, але протипоказання до хірургії можуть включати в себе серйозні захворювання, які роблять операцію неможливою або занадто ризикованою. Нарешті, важливо враховувати індивідуальні особливості кожного пацієнта під час визначення протипоказань. Пацієнти із супутніми захворюваннями, такими як серцево-судинні розлади або гострі інфекції, можуть зіткнутися з додатковими обмеженнями. Виводячи протипоказання при грижі Шморля, лікар враховує загальний стан пацієнта, ступінь тяжкості грижі та її вплив на повсякденне життя. Це підкреслює необхідність індивідуального підходу до кожного випадку, щоб забезпечити найкраще можливе лікування і запобігти ускладненням.

Лікування грижі Шморля

Лікування грижі Шморля - це складний процес, спрямований на полегшення симптомів, зміцнення хребта і запобігання подальшим ускладненням. Оскільки грижа Шморля часто протікає без виражених симптомів, основним завданням лікування є управління болями, поліпшення якості життя та запобігання прогресуванню стану. Профілактика є невід'ємною частиною лікування грижі Шморля.

 • Одним із ключових методів лікування є консервативна терапія. Застосування протизапальних препаратів, таких як нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП), може допомогти знизити запалення і полегшити біль. Медикаментозне лікування також може включати анальгетики для управління болями.
 • Фізична терапія відіграє важливу роль у реабілітації при грижі Шморля. Спеціально підібрані вправи спрямовані на зміцнення м'язів спини, поліпшення постави і зменшення тиску на хребет. Фізичний тренінг також сприяє поліпшенню гнучкості та підтримує загальний стан хребетного стовпа.
 • У випадках сильного болю та обмеженої рухливості можуть бути рекомендовані кортикостероїдні ін'єкції. Ці ін'єкції спрямовані на зниження запалення в ділянці грижі та надання тимчасового полегшення болю.
 • Важливим елементом лікування є управління фізичною активністю. Пацієнтам рекомендується уникати діяльності, яка може посилити грижу Шморля, такої як неправильне піднімання важких предметів. Однак помірні фізичні вправи, такі як плавання або йога, можуть бути корисними для зміцнення м'язів і підтримки здоров'я хребта.
 • У деяких випадках, за наявності сильних больових симптомів або ускладнень, може знадобитися хірургічне втручання. Однак подібне рішення обговорюється індивідуально з пацієнтом, з огляду на ступінь тяжкості стану і загальний стан здоров'я.

Лікування грижі Шморля вимагає комплексного підходу, об'єднуючи медикаментозні методи, фізичну терапію і, в рідкісних випадках, хірургічне втручання. Індивідуальні особливості кожного пацієнта визначають оптимальний план лікування, спрямований на досягнення максимального полегшення симптомів і поліпшення якості життя.

Профілактика грижі Шморля

Профілактика грижі Шморля є важливим аспектом піклування про здоров'я хребта та запобігання розвитку цього стану. Беручи до уваги, що грижа Шморля може бути спричинена різними факторами, включно з травмами, генетичною схильністю та структурними особливостями хребта, ефективні заходи профілактики стають невід'ємною частиною турботи про своє здоров'я.

 • Одним із ключових аспектів профілактики є підтримання правильної постави. Сидячи і стоячи, важливо стежити за положенням спини, уникаючи зайвого нахилу вперед або назад. Ергономічно правильне обладнання для сидіння і робочого місця може також сприяти підтримці правильної постави.
 • Регулярні помірні фізичні вправи відіграють важливу роль у зміцненні м'язів спини і підтримці гнучкості хребетного стовпа. Вправи, спрямовані на зміцнення корсетних м'язів, особливо корисні. Важливо вибирати вправи, які не завдають зайвого навантаження на хребет і відповідають фізичному стану.
 • Контроль над фізичною активністю також є важливим аспектом профілактики грижі Шморля. Уникнення надмірних навантажень на спину під час підняття важких предметів, особливо з неправильною технікою, допомагає запобігти пошкодженню міжхребцевих дисків.
 • Підтримка нормальної ваги також відіграє роль у профілактиці грижі Шморля. Надмірна вага створює додаткове навантаження на хребет, що може сприяти розвитку цього стану. Здорове харчування і помірна фізична активність допомагають підтримувати нормальну вагу і зміцнювати організм загалом.
 • Регулярні медичні огляди також важливі в профілактиці грижі Шморля. Лікар може провести оцінку стану хребта, виявити фактори ризику і запропонувати індивідуальні рекомендації з профілактики.

Уникнення куріння також може зіграти позитивну роль у профілактиці грижі Шморля. Куріння може знижувати кровопостачання дисків хребта, роблячи їх більш схильними до пошкоджень і зносу.
Профілактика грижі Шморля охоплює безліч заходів, спрямованих на підтримання здоров'я хребетного стовпа і зменшення факторів ризику. Свідомий підхід до свого способу життя, регулярні фізичні вправи та увага до постави можуть істотно знизити ймовірність розвитку грижі Шморля.

Який лікар лікує грижі Шморля

Лікування грижі Шморля вимагає кваліфікованого і комплексного підходу, починаючи з консультації лікаря. Однак, залежно від ступеня тяжкості та симптомів, різні фахівці можуть бути залучені до процесу лікування.
Першим лікарем, до якого зазвичай звертаються пацієнти з підозрою на грижу Шморля, є терапевт або сімейний лікар. Терапевт проведе первинну оцінку симптомів, виявить медичну історію пацієнта і може скерувати на рентгенографію або інші види обстеження для більш детальної діагностики. Однак, для точного діагнозу і призначення ефективного лікування часто потрібна консультація невролога або ортопеда. Невролог спеціалізується на захворюваннях нервової системи, включно з тими, які можуть виникнути через грижу Шморля. Ортопед, своєю чергою, займається проблемами опорно-рухового апарату, що включає в себе хребет.
Фізичний терапевт може бути включений у команду лікування для розробки програми фізичної реабілітації. Вправи для зміцнення м'язів спини, поліпшення постави і полегшення болю можуть стати важливою частиною процесу відновлення. У випадках, коли консервативні методи не приносять достатнього полегшення, і за наявності серйозних ускладнень, хірургічне втручання може бути рекомендовано. Хірург-ортопед або нейрохірург, що спеціалізується на хірургії хребта, займається подібними операціями. Отже, залежно від стадії розвитку грижі Шморля та її симптомів, пацієнт може зіткнутися з кількома фахівцями, включно з терапевтом, неврологом, ортопедом і хірургом. Командний підхід, що об'єднує різні галузі медицини, часто забезпечує найкращі результати в лікуванні цього стану.

FAQ

Коротко відповімо на поширені запитання в пошуковому просторі інтернету.

Які причини виникнення грижі Шморля?

Грижа Шморля може бути спричинена травмами, спадковою схильністю, тривалим впливом навантажень на хребет або структурними змінами в дисках.


Які основні симптоми характерні для грижі Шморля?

Основні симптоми включають біль у ділянці хребта, м'язові спазми, оніміння і слабкість у кінцівках, зміну постави.


Як діагностується грижа Шморля? 

Діагноз встановлюється після медичного огляду, рентгенографії та, в деяких випадках, більш просунутих методів візуалізації, таких як МРТ або КТ.


Які методи лікування грижі Шморля? 

Лікування може охоплювати медикаментозну терапію для полегшення болю, фізичну терапію для зміцнення м'язів, ін'єкції, і, в рідкісних випадках, хірургічне втручання.


Яку роль відіграє фізична активність у лікуванні та профілактиці грижі Шморля?

 Помірні вправи, спрямовані на зміцнення м'язів спини, поліпшення постави та гнучкості, можуть бути корисними. Однак, уникайте надмірних навантажень і підбирайте вправи з урахуванням стану вашого хребта.


Хто займається лікуванням грижі Шморля? 

Лікування може проводити терапевт, невролог, ортопед, фізіотерапевт і хірург. Залежно від стадії та симптомів, лікарі можуть працювати в команді для найкращих результатів.


Чи можна запобігти грижі Шморля? 

Профілактика включає в себе підтримку правильної постави, регулярні фізичні вправи, контроль ваги, уникнення травм і періодичні медичні огляди.


Як часто слід звертатися до лікаря при підозрі на грижу Шморля?

 За наявності характерних симптомів або підозри на грижу Шморля рекомендується негайно звернутися до лікаря для діагностики та визначення оптимального плану лікування.


Чи може грижа Шморля бути без симптомів?

Так, грижа Шморля може протікати без виражених симптомів, і її наявність може бути виявлена тільки під час проведення спеціалізованих медичних досліджень.

Чим відрізняється грижа Шморля від міжхребцевої грижі  

Грижі Шморля і звичайні грижі являють собою різні стани хребта з відмінними характеристиками.

 • Механізм утворення:

Грижа Шморля: цей стан характеризується тим, що міжхребцевий диск виступає через верхню або нижню поверхню хребця. Зазвичай це відбувається через дефект у кістковій тканині хребта.

Звичайна грижа: грижа міжхребцевого диска виникає, коли ядро диска видавлюється за його звичайні межі через ушкодження або зношування.

 • Локалізація:

Грижа Шморля: зазвичай формується в ділянці хребців і може бути розподілена на кількох рівнях хребетного стовпа.

Звичайна грижа: може виникнути в різних частинах хребетного стовпа, найчастіше в поперековому або шийному відділі.

 • Симптоми:

Грижа Шморля: може проявлятися болями в ділянці спини, м'язовими спазмами і зміною постави. У деяких випадках може бути асимптоматичною.

Звичайна грижа: характеризується болем, що поширюється вздовж нерва, який піддається компресії, що може призвести до болю в ногах або руках, порушення чутливості та слабкості у відповідних кінцівках.

 • Діагностика:

  Грижа Шморля: Діагностика здійснюється з використанням різних методів візуалізації, таких як рентген, МРТ або КТ.

   Звичайна грижа: Також потребує візуалізації, зазвичай із застосуванням МРТ, щоб точно визначити місце розташування і ступінь пошкодження диска.

 • Лікування:

   Грижа Шморля: часто піддається консервативному лікуванню, включно з медикаментозною терапією, фізичною реабілітацією та управлінням фізичною активністю.

   Звичайна грижа: лікування може включати консервативні методи, але в деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання, особливо за наявності серйозних симптомів або ускладнень.

Чим відрізняється грижа Шморля від вузлів Шморля 
Грижі Шморля і вузли Шморля являють собою два різні стани хребта, і хоча вони мають загальну назву, вони різняться за своїми характеристиками і наслідками.

Грижі Шморля:

Грижа Шморля характеризується випинанням міжхребцевого диска через верхню або нижню поверхню тіла хребця. Цей стан часто пов'язаний з остеохондрозом і може призвести до болю в ділянці спини, змін у поставі та навіть неврологічних симптомів у разі тиску на нервові структури.

Вузли Шморля:

Вузли Шморля являють собою остеофіти або охрещеві вузли, що утворюються всередині тіл хребця. Вони являють собою компактні потовщення, які зазвичай випадково виявляють під час рентгенологічного обстеження. Вузли Шморля, на відміну від гриж, зазвичай не спричиняють болю або симптомів, і їх присутність може залишитися непоміченою.


Чи можна вилікувати грижі Шморля без операції 

Лікування гриж Шморля без операції можливе в більшості випадків, особливо за умови своєчасного виявлення і комплексного підходу до терапії. Важливо розуміти, що багато пацієнтів успішно долають цей стан з використанням консервативних методів. Ось кілька ключових аспектів нехірургічного лікування гриж Шморля:

 • Медикаментозна терапія: застосування протизапальних препаратів, анальгетиків і м'язових релаксантів може допомогти зняти біль і зменшити запалення в ділянці грижі Шморля. Це може забезпечити пацієнту поліпшення якості життя і сприяти активній реабілітації.
 • Фізична терапія: фізична реабілітація відіграє ключову роль у нехірургічному лікуванні гриж Шморля. Спеціально розроблені вправи для зміцнення м'язів спини, корекції постави та підвищення гнучкості можуть зменшити навантаження на хребет і поліпшити рухливість.
 • Обмеження фізичної активності: у період загострення грижі Шморля важливо обмежити фізичну активність і уникати важких навантажень на хребет. Це дає змогу зменшити тиск на міжхребцеві диски та сприяє їхньому відновленню.
 • Контроль ваги і здорове харчування: підтримання нормальної ваги відіграє важливу роль у лікуванні гриж Шморля. Надмірна вага створює додаткове навантаження на хребет, погіршуючи ситуацію. Здорове харчування сприяє зміцненню організму і поліпшенню загального стану.
 • Регулярні медичні огляди: регулярні візити до лікаря дають змогу контролювати перебіг лікування, коригувати терапевтичні заходи та відстежувати динаміку стану пацієнта.
 • Уникнення шкідливих звичок: куріння може чинити негативний вплив на кровопостачання дисків хребта, тому уникнення цієї шкідливої звички є важливим аспектом лікування гриж Шморля.

Важливо зазначити, що ефективність лікування гриж Шморля без операції залежить від індивідуальних особливостей кожного пацієнта. Консультація з кваліфікованим лікарем допоможе розробити оптимальний план лікування, а регулярне дотримання рекомендацій сприяє успішній реабілітації та запобіганню.

ЛІКУВАННЯ В АКТИВ ЦЕНТР


Кінезіотерапія та лікувальна гімнастика головним чином полягає в правильному підборі вправ, спрямованих на збільшення сили прямих м'язів спини та м'язів кору з метою формування власного корсета з м'язів для стабілізації, а також вправ на витягування різних відділів хребта. Виконання вправ вимагає суворого дотримання правильної техніки, всі вправи виконуються повільно, плавно, без різких ривків, без скручування корпусу, додаткових великих ваг. На перших заняттях усі вправи виконуються тільки з власною вагою. Під час фізичних навантажень збільшується кровообіг і кровопостачання хребта, стимулюються обмінні процеси, що своєю чергою покращує процеси відновлення (регенерацію) в хрящовій і кістковій тканинах. Грижа Шморля може спричинити розвиток інших захворювань, тому важливо приділяти увагу своєму здоров'ю. В Актив Центрі Ви завжди зможете отримати кваліфіковану консультацію фахівця з усіх захворювань опорно-рухового апарату, дізнатися, як впоратися і як лікувати радикуліт, грижу міжхребцевого диска, протрузії, остеохондроз, сколіоз, набути гарної постави, здорової опори стопи і здоров'я всього організму.

 

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ОНЛАЙН Після отримання заявки адміністратор центру в найкоротші терміни зв'яжеться з Вами для підтвердження запису.
Відмова від відповідальності

Цей блог не призначений для надання діагнозу, лікування або медичних рад. Вміст блога на ресурсі active-center.com.ua призначене тільки для інформаційних цілей. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем або іншим медичним працівником щодо будь-якого медичного або пов'язаного зі здоров'ям діагнозу або варіантів лікування. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров'я.

Лікарі
Ванюшкін Віктор Валерійович
Головний реабілітолог, кінезітерапевт
Тиморевский Дмитро
Технік-ортопед
Подзорова Алла Вікторівна
Лікар вертебролог. Лікар спортивної медицини
Литвин Микола Степанович
Старший реабілітолог, кінезітерапевт

Відгуки

До теперішнього моменту відгуків про дану послугу не було задано. Ви можете бути першим, заповнити форму