Головата Ольга Вікторівна
Автор:
Вертебролог, лікар невролог м. Київ
Подзорова Алла Вікторівна
Редактор:
Терапевт-вертебролог, лікар лікувальної фізкультури м. Київ
Оновлено: 11.08.2021

 

ЩО ЦЕ ТАКЕ ІШІАС?

Сідничний нерв є найдовшим нервом людського організму проходить уздовж спинного мозку, досягає сідниці та стегна. Слово ішіас належати до болю, запалення, які походять від шляху нерва, тобто від спини до сідниць і ніг. Він іннервує майже всю шкіру ніг, відповідає за чутливість, а також за мускулатуру, яка йде зі спини до стопи. Тому лікування ішіасу необхідно починати негайно з появи перших ознак.

Хвороба ішіас або просто симптом?​​​​​​​

Ішіас - це ім'я, дане болем, яка випромінюється на задній частині ноги, тому вона швидше є симптомом, а не хворобою; біль може починатися зі спини та зазвичай впливає на одну сторону тіла, часто викликаючи слабкість або оніміння ураженої кінцівки.

ОЗНАКИ І ПРИЧИНИ

Ознаки та причини ішіасу. Дев'ять з десяти випадків викликані грижею міжхребцевого диска, тому ішіас не слід розглядати як розлад саме по собі, воно є симптомом нервової проблеми з інших причин. У багатьох інших пацієнтів причина залишається невідомою.

Чому ж відбувається запалення:
 • переохолодження нерідко стає причиною запалення, тривале перебування на холоді, купання в холодній воді, протяг, і т. д.;
 • сильний стрес;
 • важка фізична праця;
 • надмірна вага;
 • спорт з підняттям тягарів;
 • неправильна постава;
 • захворювання хребта;
 • інші.

Але все ж ми постараємося описати частину можливих причин та ризиків: при старінні, з-за впливу супутніх факторів таких як, куріння, надмірна вага, травми, диски можуть починати погіршуватися, втрачаючи гідратацію і стаючи більш плоскими та більш крихкими, утворюються невеликі пошкодження, які дозволяють студенистому речовини виходити в центр диска (ядра) – іншими словами утворюється грижа диска, це речовина тисне на нервовий корінь і викликає біль; якщо пошкоджений диск знаходиться в середній або нижній частині спини, оніміння, поколювання або слабкість можуть також з'являтися на сідницях, ногах.

Хоча грижа диска є частою причиною ішіасу, інші ситуації та захворювання також можуть викликати стиснення сідничного нерва. Серед них:

 • Вагітність з-за стиснення матки на сідничному нерві та м'язового напруження, за необхідності постійно переносити вагу плоду; Поперековий стеноз хребта. Під стенозом мається на увазі звуження частини хребетного каналу;
 • Спондилолістез. Це захворювання, яке часто є наслідком дегенерації диска, є патологією хребетного стовпа, що характеризується ковзаючим одним хребцем, з іншого, з подальшим стисненням сідничного нерва в області, де він відходить від хребетного стовпа. Форамінальний стеноз. У цьому випадку патологічне звуження відбувається між поперекової та сакральної частиною хребетного стовпа, на рівні невеликих каналів, через які протікають коріння спинномозкових нервів.
 • Піріформний синдром. Розташована прямо над сідничним нервом, м'яз piriformis починається від нижньої частини хребетного стовпа і з'єднується з двома сторонами стегнової кістки. Розлад характеризується набором симптомів, які виникають з-за стиснення і подразнення сідничного нерва з боку вищезгаданої м'язи. Причиною може бути контрактура або травма, наприклад, аварія на автомобілі або випадкове падіння. Спинальні пухлини. В хребті пухлини можуть впливати на спинний мозок, всередині мембрани, які покривають його, або простір між спинним мозком і хребцями. При рості пухлина стискає сам спинний мозок або коріння нервів. Це рідкісне прояв.
 • Переломи. Автомобільна аварія, падіння або удар по хребту можуть пошкодити коріння поперекових спинномозкових нервів у разі переломів хребців. М'язова деформація. У деяких випадках запалення м'язового блоку в ногах може побічно впливати на нервовий корінь і викликати типові болі в ішіасі.
 • Пухлина або пошкодження сідничного нерва. Іноді на сідничний нерв впливає пухлина або травма. Синдром причини кінського хвоста. Цей стан вимагає негайної медичної допомоги, тому що серйозне стиснення, якому піддаються нерви, може бути причиною постійного ушкодження (нетримання сечі та фекалій). Інфекція. Дуже рідкісна, але можлива ситуація, яка пов'язана з інфекцією, яка вражає нервовий корінь.
 • Інші причини. В деяких випадках лікар може діагностувати причину ішіасу. Біль, суглоби та м'язи можуть бути порушені багатьма різноманітними проблемами, і всі вони потенційно можуть викликати біль. Симптоми можуть бути схожі на інші захворювання, наприклад, на люмбаго, шийний остеохондроз, міозит шиї та ін.

ФАКТОРИ РИЗИКУ

Вік. Вікові зміни в хребті є поширеною причиною ішіасу, торкаючись в основному від тридцяти до п'ятдесяти років.

Стать. Чоловіки страждають частіше.

Ожиріння. Надмірна маса тіла викликає значний тиск на спину, що, отже, більш легко призведе до проблем хребців.

Зловживання алкоголем і курінням.

Рід занять. Робота, в якій вам потрібно крутити спину, підіймати тяжкості або їздити на автомобілі протягом тривалого часу, робить вас більш сприйнятливими до заднім проблем (таких як грижа диска) і, отже, ішіас.

Професійна спортивна діяльність з високим рівнем впливу, яка піддає вас ризику травми та перелому. Малорухливий спосіб життя. Люди, які сидять довгий час або мають сидячий спосіб життя, більш сприйнятливі до ішіасу, ніж активні.

Діабет. Це захворювання, яке перешкоджає правильному використанню організмом глюкози в крові, збільшує ризик ушкодження нервів. Артрит. Запалення суглобів хребта піддає ризику запалення споріднених нервів.

СИМПТОМИ

Симптоми ішіасу. Біль, яка починається зі спини та біжить до задньої частини ноги, що проходить через сідницю, відчувається оніміння, поколювання, яке випромінюється вздовж ноги, часто досягаючи ноги, слабкість м'язів гомілки або м'язів, які рухають ногу і щиколотку. Біль може погіршуватися при чханні, кашлі або сидячому положенні, підтримується протягом тривалого періоду часу. Іноді такий стан можна описати як електричний шок. На додаток до болю пацієнт може відчувати почуття оніміння і труднощі при переміщенні або контролі ноги, печіння. Симптоми зазвичай зачіпають одну сторону тіла і тривають декілька тижнів чи кілька місяців.

ДІАГНОСТИКА

Як вилікувати ішіас?

В першу чергу необхідно відвідати лікаря невролога, після повного збору анамнезу фахівець призначить діагностику. Діагностика ішіасу проводиться на МРТ, рентгенографія, КТ. У більшості випадків захворювання ішіас є саме обмежуючим захворюванням, яке, як правило, спонтанно дозволяється протягом 6 тижнів, тому лікування повинно бути спочатку консервативним.

ЛІКУВАННЯ

Ваш лікар може вам порадити:

Фізіотерапія. Точна програма реабілітації може допомогти пацієнту швидше відновитися і запобігти нові епізоди, використовуючи вправи, які допомагають виправляти поставу, зміцнити м'язи, що підтримують спину і покращують гнучкість. Крім медичного аспекту, активний спосіб життя, який містити регулярну аеробну фізичну активність і зміцнення м'язів (наприклад, завдяки практиці функціональної гімнастики), є кращим рецептом для запобігання проблем зі спиною і тіла в цілому. Медикаментозне лікування. Анальгетики (препарати для боротьби з болем) мають два різних типи: деякі зменшують біль та запалення, в той час як інші тільки біль. Обидва типи можуть полегшити біль, але мають пороговий ефект», тобто вони можуть контролювати біль до певної інтенсивності, після чого, якщо цього недостатньо, необхідно перемикнутися на більш гострі болезаспокійливі засоби. Важливо пам'ятати, що більшість ліків можуть викликати побічні ефекти, такі як нудота, шлункова кровотеча або виразки, проблеми з печінкою, якщо їх приймати у надлишку.

Чи можна вилікувати ішіас? - Можна при правильному підході до лікування та дотримання всіх рекомендацій лікаря.

ЛІКУВАННЯ В ЦЕНТРІ АКТИВ

Лікування ішіасу в Києві проводить Актив Центр консервативними методами. Наші фахівці допоможуть вам розібратися як швидко вилікувати ішіас і головне як правильно діяти в лікуванні при даному захворюванні. Прийом веде лікар невролог, за висновком фахівця, команда досвідчених масажистів, кинезітерапевтів і реабілітологів розроблять для вас індивідуальний план відновлення і полегшення болю. На ранніх стадіях прояву симптоматики консервативні методи найбільш ефективні.Лікування ішіасу повинно бути підпорядковане причини, що викликала біль: лікар повинен вирішити, як лікувати, щоб заспокоїти біль і по можливості, запобігти захворювання ішіас назавжди. В деяких випадках рекомендується примусовий відпочинок і деякі незначні зміни в поведінкових і поступальної звички. У багатьох постраждалих пацієнтів біль від ішіасу зводиться до мінімуму за допомогою простих способів лікування, відповідних при застосуванні протизапальних препаратів, так і в фізіо-реабілітаційної терапії. Рекомендується при цьому захворювання додаткових засобів реабілітації таких як корсет, який корисний для зменшення сприйняття болю, поліпшення якості життя пацієнта. Реабілітаційна практика включає вправи для підтримки спини, правильної постави, зміцнення м'язів і поліпшення гнучкості хребта, часто ускладнених ситуацій з-за болю на сідничному нерві. Паралельно з реабілітаційної терапією рекомендується спеціальна лікувально-масажна терапія.

 

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ОНЛАЙН Після отримання заявки адміністратор центру в найкоротші терміни зв'яжеться з Вами для підтвердження запису.
Відмова від відповідальності

Цей блог не призначений для надання діагнозу, лікування або медичних рад. Вміст блога на ресурсі active-center.com.ua призначене тільки для інформаційних цілей. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем або іншим медичним працівником щодо будь-якого медичного або пов'язаного зі здоров'ям діагнозу або варіантів лікування. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров'я.

Лікарі
Ванюшкін Віктор Валерійович
Головний вертебролог, реабілітолог "Актив-Центр" м. Київ
Плотницький Валентин Віталійович
Кінезіолог, Юмейхо-терапевт, Остеопат, Мануальний терапевт м. Київ
Марищак Олександр Сергійович
Ортопед, вертебролог м. Київ
Тиморевский Дмитро
Технік-ортопед м. Київ
Головата Ольга Вікторівна
Вертебролог, лікар невролог м. Київ
Подзорова Алла Вікторівна
Терапевт-вертебролог, лікар лікувальної фізкультури м. Київ
Клименко Марія Миколаївна
Невролог - вертебролог м. Київ
Сапронов Олександр Михайлович
Вертебролог, головний реабілітолог - "Актив Центр" м. Львів
Терлецький Ярослав Львович
Ортопед-травматолог м. Львів
Волинська Людмила Олександрівна
Невролог-вертебролог, Рефлексотерапевт г. Київ

Відгуки

До теперішнього моменту відгуків про дану послугу не було задано. Ви можете бути першим, заповнити форму