Автор:
Лікар ортопед
Редактор:
Головний реабілітолог, кінезітерапевт
Оновлено: 19.08.2021

​Що таке сколіоз​​​​​​​

Викривлення хребта вліво або вправо стосовно правильного вертикальному розташуванню називається сколіозом. Найчастіше сколіоз розвивається у підлітків в момент інтенсивного росту перед початком статевого дозрівання, тому дуже важливо уважно спостерігати за своєю дитиною і вжити всі заходи, щоб уникнути патології. Крім швидкого зростання причиною сколіозу може стати ДЦП, недорозвинення м'язів, але в більшості випадків зі 100% точністю відповісти, від чого розвинувся сколіоз, практично неможливо. Сколіоз може вражати всі відділи хребта, але найпоширенішими формами є грудний і сколіоз поперекового відділу хребта. Актив Центр пропонує послуги з лікування сколіозу, в тому числі й підліткового, а також з реабілітації та профілактики захворювання. Сколіоз небезпечний тим, що він не просто змінює зовнішній вигляд, а при розвитку ліво - або правостороннього сколіозу може змінюватися просторове положення порожнинних органів, що своєю чергою може призвести до порушення їх функціонування.

Стадії сколіозу

Залежно від форми викривлення розрізняють кілька видів сколіозу:
- С-подібний, коли хребет викривляється в формі однієї дуги.
- S-подібний, коли викривлення розвивається в двох напрямках і хребет за формою нагадує букву S.
- Z-подібний, коли є три дуги викривлення.

 

Ступеня патології

Лікування сколіозу  у Львові та Києві хребта залежить від ступеня розвитку патології. Існує 4-ри ступені сколіозу:
• I ступінь характеризується незначними бічними відхиленнями. Для їх коригування зазвичай досить носіння реклінатора, масажу і заняття ЛФК (10-11 градусів )
• II ступінь розвивається в тому випадку, коли перші ознаки були проігноровані. Для цього ступеня характерні візуально визначаються відхилення від норми, які легко визначаються при зовнішньому огляді (11-25 градусів)
• III ступінь характеризується значними деформаціями, які змінюють зовнішній вигляд людини – кут викривлення хребта різко виражений, при цьому страждають суглоби та міжхребцеві диски, м'язи та внутрішні органи (25-50 градусів)
• IV ступінь – найважча ступінь деформації, зовнішнє каліцтво яскраво виражено, а в роботі внутрішньопорожнинних органів спостерігаються сильні збої (більше 50 градусів)

За якими ознаками можна запідозрити розвиток сколіозу

Лікування сколіозу у підлітків буде успішним і результативним тільки в тому випадку, коли захворювання діагностовано вчасно, тому при перших візуальних ознак сколіозу слід звернутися до фахівця:
• Зовні сколіоз виражається помітною асиметрією стегон, верхніх і нижніх кінцівок. Дуже часто першою ознакою, за яким батьки починають підозрювати сколіоз, є різна висота плечей і неприродний постійний нахил голови в один бік;
• Болі в спині, які більше характерні для сколіозу у дорослих пацієнтів;
• Патології серця, легенів, утруднення дихання.
 

Як вилікувати сколіоз у дорослому віці?


Вилікувати сколіоз у 30 років і повністю виправити без хірургічного втручання поставу неможливо. Так як всі процеси дорослішання і формування кістково-м'язової системи завершені. При наявності ускладнень, таких як больовий синдром, лікувальна гімнастика просто необхідна. Сформована сколиотическая деформація провокує нерівний розподіл навантаження між хребцями і міжхребцевими дисками, що в свою чергу може привести до прискореного старіння диска і розвитку дегенеративних змін, виникнення гриж і протрузій. Лікувальна фізкультура в разі зі сколіозом покращує трофічні процеси в елементах хребта, тим самим сповільнюючи процеси старіння дисків. Тому людині має сколіоз у дорослому віці показана лікувальна фізкультура в більшій мірі.

Чому розвивається сколіоз

Існує кілька основних причин сколіозу:
  • Спадкова схильність;
  • ДЦП, дистрофія м'язів;
  • Інфекційні захворювання і травми хребта;
  • Вроджені патології розвитку кісткової тканини;
  • Патології розвитку на генетичному рівні (синдроми Дауна або Марфана);
  • Остеопороз;
  • Різниця в довжині симетричних кісток;
  • Надмірні фізичні навантаження – переміщення важких речей, носіння важкої сумки в одній руці, неправильне довготривале положення, наприклад, за письмовим столом;
  • У дитячому віці основною причиною сколіозу є швидкий ріст і неправильний розподіл навантаження на хребетні відділи. Тому, що, хребет знаходиться в стадії росту і повністю не сформований, то дитячий сколіоз, на відміну від дорослого, виліковний.

Чому сколіоз небезпечний

Клініка лікування сколіозу допоможе впоратися з недугою у підлітків, і подарує Вашій дитині здоров'я. Слід пам'ятати, що несвоєчасне звернення до лікаря і відсутність корекції загрожує серйозними наслідками, тому, що сколіоз не просто змінює зовнішній від, він може завдати організму непоправної шкоди. Основні небезпеки сколіозу полягають у наступному:
  • Порушення симетрії в розташуванні тазових кісток, що своєю чергою змінює просторове положення органів порожнини таза. Надалі це обов'язково призведе до проблем з нирками та органами репродукції, аж до безпліддя;
  • При зсуві ребер відбувається стиснення міжреберних нервів, що є причиною міжреберної невралгії. Крім цього, деформується грудна клітка і змінюється простір, де розташовуються легені та серце, результатом чого може стати порушення дихання та роботи серця;
  • Зміна структури хребта і сколіоз останньою мірою є причиною інвалідності та значно скорочує тривалість життя

Записатися на консультацію

Якщо ви бажаєте записатися на консультацію, потрібно заповнити поля, відправити заявку і ми вам обов'язково зателефонуємо

Як виправити сколіоз у кожному конкретному випадку можна зрозуміти лише після детальної діагностики, яка включає наступні етапи:

При виявленні симптомів сколіозу необхідно записатися на прийом до ортопеда.  Лікар нашої клініки проводить загальний огляд , що включає оцінку ступеня фізіологічних вигинів хребта і дослідження суглобів.  Ортопед також оглядає грудну клітку і м'язи для виявлення додаткових ознак хвороби.  Обстеження проходить в положенні пацієнта сидячи, лежачи і стоячи.  Отриманих під час огляду даних досить для виявлення сколіозу, проте для уточнення ступеня деформації кісток і пошуку ускладнень ортопед призначає інструментальні дослідження.
 
- Зовнішній огляд, складання повної картини захворювання. На цьому етапі лікар з'ясовує, чи є у пацієнта спадкова схильність до захворювання, наскільки активно його рух, інтенсивність щоденних статичних і динамічних навантажень, перенесені захворювання та інші, необхідні для постановки попереднього діагнозу відомості;
- Інструментальне обстеження для підтвердження первинного діагнозу – магнітно-резонансна терапія, рентгенографія, комп'ютерна томографія, УЗД.

Як лікувати сколіоз

  • При сколіозі I стадії можливе повне видужання, але тільки за умови, що пацієнт вчасно звернувся за допомогою. На цій стадії лікування полягає в зміцненні спинних м'язів, для чого необхідно виконувати спеціальні фізичні вправи з використанням тренажерів, займатися лікувальною гімнастикою, відвідувати басейн, пройти курс спеціального масажу.
  • При сколіозі II-III ступеня лікування подібно лікуванню при сколіозі I ступеня, до нього обов'язково додається носіння спеціальних ортопедичних коректори постави, вид і жорсткість яких визначає лікар.
  • Сколіоз IV ступеня практично завжди вимагає хірургічного втручання та реабілітації після нього. 

Центр лікування сколіозу "Актив Центр" проводить консервативне лікування

Якщо кут викривлення хребта не перевищує 40 градусів, в нашій клініці проводиться консервативне лікування сколіозу, спрямоване на запобігання подальшого прогресування хвороби.  У дитячому віці головним завданням є своєчасна нормалізація форми хребта. Вилікувати сколіоз у підлітка можливо на ранніх стадіях. Важливим моментом є уважність батьків і своєчасне звернення за лікуванням. Для підбору терапії проводиться консультація ортопеда та лікаря-вертебролога.

Особливості лікування підліткового сколіозу

Як лікувати сколіоз у дітей може визначити тільки фахівець, який призначить комплекс заходів з виправлення викривлення. Великою проблемою підліткового сколіозу є психологічний стан дитини, який переживає із-за дефектів фігури, неможливість займатися певними видами спорту, повинен постійно себе обмежувати. Щоб дитина не став замкнутим, він повинен відчувати постійну підтримку близьких людей, але вона не повинна переростати в гіперопіку. Якщо ви помічаєте, що Ваша дитина починає сторонитися однолітків, стає замкнутим і не йде на контакт, варто задуматися про консультації психолога.

Методи терапії​​​​​​​

​​​​​​​Методи лікування сколіозу у дорослих і дітей однакові, але відрізняються дозами лікарських препаратів, інтенсивністю фізичних вправ, видами та часом носіння ортопедичних коректорів.
Основні складові терапії наступні:
  • Правильне збалансоване харчування, приймання вітамінів, які обов'язково повинні відповідати віку пацієнта;
  • Гімнастика, що включає спеціальні вправи, плавання. Ці заняття спрямовані на тренування мускулатури, що підтримує хребці в правильному анатомічному положенні. При правильному виконанні вправ зміцнюються м'язи черевного преса, глибоко розташовані спинні м'язи, тренується черевна стінка, зміцнюється хребет;
  • Спати треба тільки на спеціальному ортопедичному матраці та подушці, які забезпечують правильно положення і підтримку хребта;
  • Ортопедичний стілець, відповідний віку, через те, що стільці для дорослих і дітей можуть дещо відрізнятися (підніжка, нахил спинки та інші особливості);
  • Треба виключити заняття тими видами спорту, які передбачають підвищені навантаження на хребет і пов'язані з несиметричним розвитком мускулатури – гімнастика спортивна і художня, футбол, важка атлетика, великий теніс.

Як сидіти при сколіозі?

Підсвідомо людина з проблемами викривлення хребта займає пози при сидінні, які продовжать тільки сприяти подальшій деформації. Тому в першу чергу слід намагатися викорінювати свої звички та сидіти правильніше. Отже, розташовуватися на стільці необхідно по всій глибині, корпус тіла, щоб уникнути тиску на хребет повинен спиратися на сідничні м'язи, тоді тиск буде мінімальним на хребет. Лопатки та таз повинні стосуватися впритул спинки стільця, ноги повинні стояти на підлозі спираючись на всю стопу по прямої поверхні підлоги, коліна знаходиться під прямим кутом. Не можна, закидати ногу на ногу, підкладати та підтискати ноги під себе, закидати ноги на інші предмети. Голову потрібно тримати прямо, намагатися контролювати шию і не тягнуться вперед. Положення ні в якому разі не повинно бути в напрузі, намагайтеся зайняти зручну позу і по закінченню 15-30 хвилин змінювати положення рук, ніг, голови або встати та не багато розім'ятися. Якщо вибираєте стілець для дому, для роботи, рекомендуємо звернути свою увагу на ергономічні моделі, з регулюванням висоти, ортопедичними формами та з матеріалів певної жорсткості. 

Як сколіоз прогресує?

У дорослому віці сколіоз стає наслідком вже раніше не поміченого в дитинстві викривлення або внаслідок цілого набору інших впливів, таких як остеохондроз, міжхребцеві грижі, травми, туберкульозу, остеопорозу, онкології. Але прогресувати захворювання, як правило, може тільки в процесі росту до 18 і рідше до 25 років. Особливо небезпечний період знаходиться в дитячому віці, коли йде активний ріст дитини від 5 до 15 років. Такий період характеризується стрибками інтенсивного росту скелета, а м'язові структури просто не встигаючи розвиватися, тягнуть і деформують хребет. Як тільки хребет сформований, відхилення від норми починають проявлятися у вигляді болю, оніміння або поколювання в спині, руках, ногах. Потім виникають розлади та в інших системах організму: кровоносної, дихальної, травної. Сколіоз може прогресувати все життя, але варто розуміти, що до цього часто підштовхує тільки зовнішній вплив, наприклад, роботи, навчання, побуту. З роками больовий синдром тільки наростає, тому сколіоз вимагає лікування в будь-якому віці.

Де лікувати сколіоз в Києві, Львові

При перших ознаках сколіозу, навіть при найменших підозрах на патологію, треба обов'язково звернутися в Актив Центр. Не варто самостійно намагатися виправити ситуацію, тому, що тільки спеціально підібраний комплекс вправ і рекомендації фахівця зроблять лікування ефективним. Для виправлення ситуації використовуються унікальні методики та розробляються комплекси вправ з урахуванням індивідуальних особливостей конкретного пацієнта, при складанні яких обов'язково враховуються супутні захворювання.

Лікування сколіозу у Львові і Києві складається з декількох етапів

  • Консультація вертебролога і реабілітолога;
  • Зовнішній огляд і опитування для постановки попереднього діагнозу;
  • Підтвердження первинного діагнозу;
  • Розробка програми реабілітації, в яку можуть входити заняття на профілакторі Євмінова, TRX-тренування, лікувальна фізкультура, фізіотерапевтичні процедури, масаж, кінезотерапія, юмейхо - терапія, індивідуальні ортопедичні устілки. Методи лікування сколіозу у дітей і дорослих, які використовуються в Актив Центрі, подібні по своїй спрямованості та виконання, але відрізняються по інтенсивності, сили навантаження, яка безпосередньо залежить від вікових особливостей і сили викривлення. Завдяки використанню прогресивних методик діагностики, лікування і реабілітації перші результати з'являються через 10 днів активних занять.
Фахівці Актив Центру допоможуть Вам правильно виконувати вправи і при потребі змінять комплекс вправ, ускладнивши його в ході реабілітації. Ми добиваємося і головне, закріплюємо результат!

ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ ОНЛАЙН Після отримання заявки адміністратор центру в найкоротші терміни зв'яжеться з Вами для підтвердження запису.
Відмова від відповідальності

Цей блог не призначений для надання діагнозу, лікування або медичних рад. Вміст блога на ресурсі active-center.com.ua призначене тільки для інформаційних цілей. Будь ласка, проконсультуйтеся з лікарем або іншим медичним працівником щодо будь-якого медичного або пов'язаного зі здоров'ям діагнозу або варіантів лікування. Самолікування може бути небезпечним для Вашого здоров'я.

Лікарі
Ванюшкін Віктор Валерійович
Головний реабілітолог, кінезітерапевт
Тиморевский Дмитро
Технік-ортопед
Подзорова Алла Вікторівна
Лікар вертебролог. Лікар спортивної медицини
Литвин Микола Степанович
Старший реабілітолог, кінезітерапевт

Відгуки

До теперішнього моменту відгуків про дану послугу не було задано. Ви можете бути першим, заповнити форму